29 Mayıs 2016 Pazar

VİETNAM


Aşağıda Vietnam gezim ile ilgili kısa bilgiler bulacaksınız.Ancak makalemi okumadan önce YouTube kanalımda bulunan Vietnam ile ilgili düzenlediğim video görselini mutlaka izlemelisiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=st9hNK44y7g


Dünyada nerelere gitmeli?Hangi ülke enteresan ve ilgi çekici olabilir? bu soruların cevabını ararken kendimi Vietnam da buldum. Ho Chi Minh eski adıyla Saygon olan bu kent Vietnam'ın en kalabalık şehri ve 1975 yılına kadar Vietnam'a başkentlik yapmış.

İnsanın bu şehri görüp etkilenmemesi imkansız, bu güler yüzlü insanların bağımsızlık mücadelesi için verdikleri savaş takdir edilmesi gereken en önemli özellikleri.Vietnam da orman içinde yokluklarla sürdürdükleri bağımsızlık savaşını dinledikçe hayranlığınız bir kat daha artıyor bu insanlara.Amerika ile yaptıkları insanüstü savaşları bizim kurtuluş savaşımızı hatırlatıyor..Onurlu ve yürekli her millet vatanı için bu savaşı veriyor.

Savaş zamanını anlatan tüm müzeleri gezdiğimi söyleyebilirim.Kullandıkları Tank ve silahlardan tutun,kendilerine özgü oluşturdukları zekice olan tuzakların hemen hemen hepsini gördüm.Açtıkları tüneller içerisinde Amerikalı askerlere gözükmeden günlerce yaşamalarını ve zaman zaman tuzakların içine askerleri
nasıl çektiklerini yerinde gördüğümü söyleyebilirim.

Vietnam sadece sahip olduğu tarihten ibaret değil tabi ki,burada gece hayatı son derece eğlenceli ve enteresan.Gece kulüpleri sabahlara kadar açık istediğiniz gibi eğlenebilirsiniz.Teknelerden oluşturulan restaurantlar ile gezerek çeşitli uzak doğu yemeklerini tadabilirsiniz.

Bizim için yemek konusunda en ilgi çekici olanı Vietnam halkının  yediği köpek eti.Köpek etine olan ilginin sebebi insanları dinç ve uykusuz tutması ve bunun etkisini köpek etini yer yemez hissetmeniz. Tayland'dan kamyonlarla getirilen köpekler burada kesilerek et olarak yeniliyor.En çok taksicilerin tercih ettiği söyleniyor.Bunun sebebi uzun süreli taksi kullanmaları.

Saygon halkının motor tutkusunu caddelerde kullanılan değişik marka motorlardan anlarsınız.Halk'ın hemen hemen hepsi motor kullanıyor ve ailece hepsi bir motorun üzerinde seyahat ediyorlar.Caddeyi karşıdan karşıya geçerken üzerime gelen motor yığınından hep korktum ama hiç çarpan olmadı.Araç kullanımı hemen hemen yok gibi,bir yerden bir yere hep motor ile seyahat ediliyor.

.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

POPÜLER MEKANLAR

İSTANBUL'DA PLAJ KEYFİNİ SEDEF ADASI'NDA YAŞAYIN

 Cumartesi gününü Sedef Adası'nda geçirince buradaki güzellikleri sizlerle paylaşmaya karar verdim.  Sedef Adası İstanbullular tarafın...